Šv. Kotrynos bažnyčios akustika balandžio vakarą virs šventykla garsams, skirtiems pagerbti vieną ryškiausių 20–21 amžiaus muzikos kūrėjų – Ryuichi Sakamoto. Pianistas Darius Mažintas kviečia pasinerti į šio genijaus kūrybos pasaulį, o mes kalbėjomės su juo apie R. Sakamoto muzikos subtilybes, jo kūrybos poveikį ir artėjančius koncertus, kurie jau dabar yra pripažįstami kaip viena įsimintiniausių šių metų muzikinės programos dalių, rašoma koncertų organizatorių „Culture Live“ pranešime žiniasklaidai.
Kūrybinės ribos ir laisvė
„R. Sakamoto – tai menininkas, kuris atveria naujus horizontus kiekvieną kartą, kai išgirsti jo kūrinius, – pradeda D. Mažintas. – Jis buvo ne tik kompozitorius, bet ir inovatorius, žmogus, ieškojęs, kaip muzika gali peržengti žanrų, kultūrų ir laiko ribas.“
R. Sakamoto kūrybinis kelias buvo įspūdingai įvairus – nuo elektroninės muzikos eksperimentų grupėje „Yellow Magic Orchestra“ iki jautrių, atmosferinių filmų garso takelių. Tarp jo žymiausių darbų – „Paskutinis imperatorius“ (The Last Emperor), už kurį jis pelnė „Oskarą“, „Auksinį gaublį“ ir „Grammy“ apdovanojimus. Jo muzika filmams „Merry Christmas, Mr. Lawrence“ ir „The Revenant“ taip pat tapo klasika.
„Jo muzikoje persipina Rytų estetika su Vakarų modernizmu. Tai savotiška garsų poezija, kurioje tyla ir garsas tampa vieninga kalba“, – sako pianistas.
Unikalumas Sakamoto fortepijoninėje muzikoje
Paklaustas apie tai, kas jį labiausiai žavi R. Sakamoto kūryboje, D. Mažintas išskiria subtilumą ir emocionalų gilumą: „Jo fortepijoninė muzika yra tarsi meditacija. Ji reikalauja ir atlikėjo, ir klausytojo visapusiško atsidavimo. Tai nėra garsų demonstracija – tai intymi kelionė, kurios metu atsiveria žmogaus sielos gelmės.“
R. Sakamoto kūryboje jautriai jaučiamas jo asmeninis ryšys su ekologija, technologijomis ir trapia žmogaus egzistencija.
„Kiekviena nata yra tarsi mintis – atsargiai pasirinkta, bet tuo pačiu drąsi. Manau, kad grodamas jo muziką, iš naujo atrandi tylos vertę“, – priduria pianistas.
Apie koncertus ir muzikinį įkvėpimą
Artėjantis koncertas Šv. Kotrynos bažnyčioje kovo 25 dieną jau sulaukė milžiniško susidomėjimo, o rengėjai paskelbė apie papildomą koncertą balandžio 29 dieną.
Koncertuose Šv. Kotrynos bažnyčioje skambės R. Sakamoto albumas BTTB (angl. Back to the Basics) – tai subtili, jautri ir minimalistinė fortepijoninė kelionė, kurioje susilieja melancholija, ramybė ir šviesa. Šis albumas atskleidžia R. Sakamoto gebėjimą paprastais garsais sukurti gilią emocinę atmosferą, paliečiančią kiekvieną klausytoją. Čia nėra triukšmingos orkestruotės ar sudėtingų aranžuočių – tik fortepijonas ir jo skaidri muzikinė kalba.
Kūriniai, tokie kaip „Energy Flow“ ar „Opus“, kviečia stabtelėti ir įsiklausyti į tylos ir garso sąveiką, leidžiančią pajusti laiko tėkmę ir vidinę harmoniją. Pianistas D. Mažintas šį albumą perteiks su ypatingu jautrumu, leisdamas klausytojams pasinerti į unikalią R. Sakamoto muzikos estetiką, kurioje kiekviena nata – tarsi mažas pasaulis.
„Man šis koncertas yra ne tik galimybė pagerbti R. Sakamoto atminimą, bet ir padėka už jo palikimą. R. Sakamoto muzika – tai dovana, kuria norisi dalintis, – sako D. Mažintas. – Manau, kad Šv. Kotrynos bažnyčios erdvė puikiai atspindės jo kūrybos dvasią. Tai bus vakaras, kai muzika susilieja su sakralia ramybe.“
Koncertas – tai ir galimybė atsigręžti į tai, kas iš tiesų svarbu: trapų grožį, laikinumą ir žmogaus santykį su pasauliu.
„Kiekviena R. Sakamoto kūrinio interpretacija man yra lyg dialogas – tarp manęs, jo kūrybos ir klausytojo. Siekiu, kad kiekvienas garsas pasiektų sielą ir padėtų sustoti akimirkai“, – teigia pianistas.
Jis taip pat dalijasi mintimis apie muzikos universalumą ir jos gebėjimą vienyti žmones.
„R. Sakamoto buvo pasaulinio masto kūrėjas, tačiau jo muzika labai asmeniška. Tai, ką jis sugebėjo – kalbėti apie globalias temas taip, kad jos paliestų kiekvieną iš mūsų. Fortepijonas jo rankose tapo ne instrumentu, o gyvu organizmu“, – sako D. Mažintas.
Darius Mažintas | Pranešimo rengėjų nuotr.
Artėjant kovo 25-ajai, D. Mažintas ragina ne tik klausytis, bet ir pajusti: „Muzika nėra tik garsai – tai patirtis, tiltas į tai, kas nematoma, bet visada šalia mūsų. R. Sakamoto kūryba tokia ir yra – ji sukuria tiltą tarp širdies ir pasaulio.“
Sakamoto pasaulis – tarp trapių gamtos akimirkų ir technologijų garsų
Paklaustas, kaip jis asmeniškai suvokia R. Sakamoto kūrybą, D. Mažintas pabrėžia kontrastų harmoniją.
„Jo muzikoje yra kažkas unikalaus – ji sujungia technologijų šaltumą ir gamtos šilumą. Kai kurie jo kūriniai man primena miško tylą prieš audrą, o kiti – šiuolaikinio miesto ritmą, persmelktą žmonių emocijų“, – dalijasi D. Mažintas.
R. Sakamoto buvo žinomas dėl savo ekologinio sąmoningumo ir susižavėjimo gamtos pasauliu. Jo muzikoje girdėti tarsi subtilus kvietimas įsiklausyti ne tik į garsus, bet ir į tylą, kuri juos supa.
Šv. Kotrynos Bažnyčia – tobula erdvė Sakamoto muzikai
„Šv. Kotrynos bažnyčia nėra tik koncertų vieta – tai vieta, kur muzika įgauna sakralumo dimensiją, – sako D. Mažintas, komentuodamas artėjančių koncertų vietą. – R. Sakamoto kūrybai reikalinga erdvė, kurioje garsai galėtų kvėpuoti ir sklisti natūraliai. Šios bažnyčios akustika leidžia patirti muzikos gilumą, o architektūra – susitelkti į dvasinius kūrinių aspektus.“
Pianistas atkreipia dėmesį, kad tokios erdvės tarsi kviečia klausytoją ne tik išgirsti, bet ir pajausti.
D. Mažintas atskleidžia, kad grodamas R. Sakamoto kūrinius, jis jaučia atsakomybę ne tik už garsų tikslumą, bet ir už emocinę kūrinio prasmę: „R. Sakamoto kūryba nėra paviršutiniška. Ji reikalauja gilesnio pažinimo ir sugebėjimo atverti save klausytojui. Kiekvienas kūrinys – tai lyg paveikslas, kuriame svarbus ne tik vaizdas, bet ir tai, ką jis sukelia viduje.“
Pianistas pabrėžia, kad šis darbas yra ne tik interpretacija, bet ir savotiškas dialogas su R. Sakamoto dvasia.
Kuo Sakamoto aktualus šiandien?
R. Sakamoto muzika išlieka aktuali ne tik dėl savo meninės vertės, bet ir dėl universalių temų, kurias ji nagrinėja.
„Jis kalba apie tai, kas rūpi mums visiems – meilę, netektį, laiką ir santykį su gamta. Tai kūrėjas, kuris sugebėjo suderinti asmeniškumą ir globalų mastą“, – teigia D. Mažintas.
Šiandienos pasaulyje, kuriame dažnai dominuoja greitis ir paviršutiniškumas, R. Sakamoto kūryba kviečia sustoti ir atsigręžti į tai, kas iš tikrųjų svarbu.
„Jo muzika moko mus gyventi pilnai – tiek akimirkoje, tiek savo santykyje su pasauliu“, – sako pianistas.
Nepraleiskite svarbiausių kultūros naujienų ir gaukite jas kiekvieną penktadienį į savo elektroninio pašto dėžutę užsisakę LRT kultūros naujienlaiškį. Šio naujienlaiškio nenorėsite atsisakyti.